Historia ZSMiO sięga 1946 roku. Wtedy to szkoła istniała pod nazwą Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Część klas uczyła się w budynku Technikum Przemysłowo - Pedagogicznego, część w Liceum Ogólnokształcącym.

 

 

 • W roku 1949 powstała 3 - letnia Szkoła Metalowa
 • 1951 rok - Zakończono odbudowę ze zniszczeń wojennych budynku dawnego szpitala żydowskiego, mieszczącego się przy ulicy Senatorskiej 13. Przeznaczono go na siedzibę szkoły. Jej organizatorem i pierwszym dyrektorem był inżynier Stanisław Sosnowski 
 • 1969 rok - Powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca
 • 1974 rok - Oprócz klas zawodowych, kształcących ślusarzy, blacharzy, mechaników maszyn przemysłowych i tokarzy, powstała średnia szkoła zawodowa - czteroletnie Liceum Zawodowe Mechaniczne. W tym samym roku rozpoczęto trzyletni remont budynku. Zajęcia dydaktyczne odbywały się po godzinie 15:00 w budynku Technikum Budowlanego.  
 • 1975 rok - Liceum Zawodowe Mechaniczne, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Zasadnicza Szkoła dokształcająca połączyły się w Zespół Szkół Mechanicznych
 • 1977 rok - Powołane zostało 3-letnie Technikum Mechaniczne na podbudowie ZSZ
 • 1978 rok - Powstało 5-letnie Technikum Elektryczne na podbudowie szkoły podstawowej,  oraz 3-letnie Technikum Mechaniczne dla pracujących po ZSZ. Szkole nadano imię Aleksandra Zawadzkiego. Została zawarta pomiędzy Kopalnią Węgla Kamiennego "Gottwald" w Katowicach, a naszą szkołą w sprawie kształcenia uczniów Zasadniczej Szkoły Górniczej. Również w tym roku szkołę opuszczają pierwsi absolwenci Liceum Zawodowego Mechanicznego.
 • 1982 rok - Od tego roku istnieje Technikum Mechaniczne na podbudowie szkoły podstawowej o 5-letnim cyklu nauczania (specjalność budowa maszyn
 • 1985 rok - Powstał nowy kierunek kształcenia w ZSZ - monter urządzeń telekomunikacyjnych.
 • 1988 rok - Dokonano pierwszego naboru do Technikum Telekomunikacyjnego po ZSZ.
 • 1991 rok - Utworzono dwa nowe kierunki w Zespole Szkół Mechanicznych : Technikum Elektroniczne i Technikum Telekomunikacyjne na podbudowie szkoły podstawowe
 • 1992 rok - Rozpoczęło swoją działalność 5-letnie Technikum Mechaniczne na podbudowie szkoły podstawowej o specjalności: eksploatacja i naprawa pojazdów samochodowych.
 • 1995 rok - Założono 3-letnie Technikum Mechaniczne po ZSZ.
 • 1996 rok - Zespół Szkół Mechanicznych zmienił swoją siedzibę z ul. Senatorskiej 13 na ul. Przykoszarową 22. Mieści się w nowoczesnym budynku z doskonale wyposażonymi pracowniami, aulą, biblioteką, czytelnią oraz dwiema salami gimnastycznymi
 • 1998 rok - Szkole nadano imię Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • 2000 rok - W strukturę Zespołu zostało włączone Liceum Ogólnokształcące. Obecna nazwa szkoły to: Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Dyrektorem Szkoły od 2006 roku jest mgr Jacek Kocoń.


Dyrektorzy szkoły od roku 1946 do chwili obecnej:

 

 • Stanisław Sosnowski
 • Czesław Langiewicz 
 • Helena Langiewicz 
 • Tadeusz Maciejewski 
 • Stanisław Michałowski 
 • Marian Jaśkowiec 
 • Tadeusz Zaremba
 • Elżbieta Bagińska
 • Jacek Kocoń

 

Przewodnik turystyczny

przewodnik turystyczny

Wirtualny spacer po szkole

wycieczka

Partnerzy

logo pti cisco-logo

logo-ecdl CIAA big 2

logo lomzynskie24logo Radio-Nadzieja rgb Logo Magneti Marelli

MOJEFINANSEDLASZKOLY

santech.png

Na górę

Używamy pliki cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej na temat plików cookie, których używamy i jak je usunąć, zobacz naszą politykę prywatności.

  Akceptuję ciasteczka z tej strony.